Specjalne przepisy dla dyscyplinarek
Czas przystąpić do dyskusji o potrzebie opracowania i uchwalenia ustawy regulującej postępowania dyscyplinarne, zwłaszcza w odniesieniu do zawodów prawniczych.
Kontrowersje wokół reformy Sądu Najwyższego oraz ustroju sądów powszechnych nie gasną. Przed nami jeszcze różne odsłony sporu, w który czynnie włączył się już Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Niebawem pierwsze rozstrzygnięcia w sprawach zawisłych przed tym sądem. Tymczasem życie płynie dalej, sądy orzekają, w tym także Izba Dyscyplinarna SN. Pierwsze orzeczenia zapadające w tej izbie są okazją do spokojnego przyjrzenia się początkom jej działalności. Na razie nie wydarzyło się nic, co mogłoby potwierdzać różne obawy pojawiające się w debacie publicznej. Pierwsze orzeczenia są przydatne dla oceny przepisów regulujących prawo i postępowanie dyscyplinarne.
Uczciwe zdystansowanie się od sporu politycznego połączone z refleksją nad funkcją postępowania dyscyplinarnego oraz doświadczeniami sprzed reformy prowadzi do przekonania, że zmiany były konieczne. Najlepszym dowodem na to, że reforma postępowania dyscyplinarnego była potrzebna, są raporty publikowane na długo nie tylko przed uchwaleniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta