Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy specustawa mieszkaniowa ułatwia zbywanie nieruchomości rolnych w miastach?

15 stycznia 2019 | Dobra Administracja | Ewa Lis-Lewandowska, Maciej Liberacki

Jeżeli ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego zostanie zmieniona, 
tak że ograniczenia w niej przewidziane nie będą dotyczyły nieruchomości rolnych 
w miastach, to zniknie potrzeba realizacji inwestycji w trybie specustawy mieszkaniowej motywowana uniknięciem tych ograniczeń.

Znowelizowana w 2016 roku ustawa z 11 kwietnia 2003 roku o kształtowaniu ustroju rolnego wprowadza regułę zgodnie z którą osoba niebędąca rolnikiem indywidualnym zasadniczo nie może nabyć nieruchomości rolnej. Zasady tej nie stosuje się np. do nieruchomości o powierzchni mniejszej niż 0,3 ha lub tych, które zostały przeznaczone na cele nierolne w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Potrzebna zgoda dyrektora KOWR

Przed uchwaleniem ustawy z 5 lipca 2018 roku o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących (tzw. specustawa mieszkaniowa lub lex deweloper), położenie nieruchomości rolnej w granicach administracyjnych miasta nie miało żadnego znaczenia dla stosowania ograniczeń zawartych w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego, a nabycie takiej nieruchomości i przeprowadzenie na niej inwestycji mieszkaniowej było w zasadzie niemożliwe. Potencjalny nabywca musiał uzyskać zgodę dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) na jej nabycie.

Do wydania zgody niezbędne było wykazanie spełniania szeregu warunków (tj. braku możliwości nabycia nieruchomości rolnej przez rolnika indywidualnego, rękojmi należytego prowadzenia działalności rolniczej przez nabywcę oraz braku nadmiernej koncentracji gruntów rolnych). Co więcej, w przypadku nabycia nieruchomości rolnej na postawie wspomnianej zgody, jej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11255

Wydanie: 11255

Spis treści
Zamów abonament