Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sędziowie i prokuratorzy szykanowani przez władzę

27 lutego 2019 | Sądy i Prokuratura | Agata Łukaszewicz

„Jeśli nic się nie zmieni, 
za rok ten raport będzie rozmiarów 13-tomowej encyklopedii" – mówił 
obecny na konferencji 
sędzia Igor Tuleya.

Podczas prezentacji raportu Maria Ejchart-Dubois, prawniczka koordynująca działania KOS, stwierdziła wprost: – Obserwujemy, że państwo, niekiedy nadużywając swoich uprawnień, przejmuje kontrolę nad wymiarem sprawiedliwości. Zmiany prawa, naciski i szykany wobec sędziów i prokuratorów to ostatnie elementy „ciągu technologicznego", który ma doprowadzić do zachwiania trójpodziału władz. „W konsekwencji sędziowie stali się ofiarami nacisków ze strony polityków" – czytamy w raporcie KOS.

Jakich nacisków? Raport wymienia: tzw. miękkie represje (wypowiedzi polityków w mediach, kampanię przeciw sędziom i kontrole skarbowe); naciski związane z działalnością pozaorzeczniczą sędziów; działania dotyczące organizacji pracy w sądzie (nowo powołani prezesi sądów mają kompetencje, żeby przenosić sędziów do innych wydziałów, zarzucać ich nowymi sprawami i setkami tomów akt); działania dotyczące orzekania przez sędziów, uderzające w istotę bycia sędzią, czyli niezawisłe orzekanie (wszczynanie postępowania dyscyplinarnego wobec sędziego, który uniewinnił Joannę Jaśkowiak, szykany wobec sędziów, którzy zadają pytania prejudycjalne do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, postępowania karne wytaczane wokół spraw, które prowadzą sędziowie). W raporcie wymienia się szykany wobec 20 sędziów. Należą do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11292

Wydanie: 11292

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament