Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy to koniec problemów z ustalaniem stawek VAT

27 lutego 2019 | Rachunkowość

Wiążąca Informacja Stawkowa, wydawana przez organ administracji skarbowej, ma być gwarancją dla przedsiębiorcy, że przy sprzedaży oferowanych towarów czy usług nalicza podatek we właściwej wysokości.

 

Rok 2019 wprowadza wiele uproszczeń dla podatników. Jedną z nich będzie planowane przez Ministerstwo Finansów wprowadzenie od 1 czerwca 2019 roku WIS, czyli Wiążącej Informacji Stawkowej. Za jej pomocą podatnicy, którzy mają wątpliwości co do stosowanych przez nich stawek VAT, będą mogli zasięgnąć opinii Krajowej Administracji Skarbowej i uzyskać WIS dla poszczególnych towarów i usług. Dzięki temu zyskają wiążącą ochronę przed organem podatkowym.

Kolejne narzędzie ochrony

Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS) będzie kolejną instytucją po Wiążącej Informacji Akcyzowej (WIA) oraz Wiążącej Informacji Taryfowej (WIT), które mają na celu uzyskanie wiążącej informacji w danym zakresie. Wiążące informacje mają na celu chronić podatnika przed negatywnymi konsekwencjami działań organu podatkowego. WIS ma być gwarancją dla przedsiębiorców, że dla sprzedawanych przez nich produktów bądź usług została zastosowana właściwa stawka VAT według klasyfikacji CN lub PKWiU.

Uwaga! Pozyskana informacja stawkowa będzie prawomocna od 1 stycznia 2020 roku, lecz wnioski o jej udzielenie będzie można składać już od 1 czerwca 2019 roku (a nie tak jak pierwotnie przyjęto w projekcie od 1 kwietnia 2019 r.).

Wiążąca informacja stawkowa będzie mieć postać decyzji administracyjnej, którą będzie wydawać Dyrektor Izby Administracji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11292

Wydanie: 11292

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament