Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie chcemy ukrytych podatków

27 lutego 2019 | Rzecz o polityce | Paulina Hennig-
Kloska

Podstawowa zasada liberała: żeby wydać, trzeba zarobić.

 

W ostatnich latach rząd często sugeruje obywatelom, że coś im daje, że pieniądze, które trafiają do ludzi z budżetu państwa to manna z nieba. A przecież nikt nic nam nie daje, sami sobie finansujemy wszystkie programy socjalne, utrzymujemy szkolnictwo, opiekę zdrowotną, remonty dróg.

W Polsce ponad 90 proc. dochodów budżetu państwa stanowią podatki. Każdy dodatkowy wydatek z budżetu powoduje więc podwyżki dotychczasowych podatków lub wprowadzanie nowych. Tak działo się przez ostatnie lata. PiS wprowadził bardzo wiele nowych podatków pośrednich. Obywatele je płacą, często nie wiedząc, kiedy, za co i na co.

Weźmy znany nam podatek bankowy. Przez trzy lata do budżetu państwa wpłynęło z tego tytułu 10 mld złotych. Skąd te pieniądze? Zyski banków dalej rosną, eksperci nie mają wątpliwości, że podatek został przeniesiony na klientów, którzy więcej płacą za kredyty, konta czy karty kredytowe.

Mniej znany przykład stanowi wprowadzony w ubiegłym roku podatek katastralny od nieruchomości komercyjnych. To podatek pobierany od wynajmowanych magazynów, lokali handlowych, hoteli czy mieszkań. Właściciele tych nieruchomości przy pierwszej okazji przerzucili podatek na cenę najmu, a najemcy na cenę towarów i usług. Efekt jest taki, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11292

Wydanie: 11292

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament