Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pieniądze dla prokurenta bez zaliczek na PIT

27 lutego 2019 | Rachunkowość

Wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji prokurenta jest przychodem z innych źródeł. Otrzymująca je osoba zapłaci podatek wynikający z rozliczenia rocznego, bez konieczności odprowadzania co miesiąc kwot do urzędu skarbowego.

Taki wniosek płynie z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 16 stycznia 2019 r. (0114-KDIP3-1.4011.542. 2018.2.MT).

Wnioskodawca jest osobą fizyczną zagraniczną, która pełni funkcję prokurenta samoistnego w Polsce w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Przenosząc centrum interesów osobistych i życiowych, z początkiem roku stał się w Polsce osobą o nieograniczonym obowiązku podatkowym (tzw. rezydentem podatkowym). W zakresie obowiązków wnioskodawcy, jako prokurenta samoistnego, mieści się obsługa czynności sądowych i pozasądowych, które związane są z prowadzeniem przedsiębiorstwa spółki, a na które składają się obowiązki: reprezentacyjne, planistyczne, zarządcze oraz nadzorcze, a także wykonawcze w zakresie decyzji podjętych przez zarząd spółki. W świetle art. 1091 § 1 kodeksu cywilnego (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 1025) udzielenie prokury jest uznawane za jednostronną czynność prawną. Za pełnienie funkcji prokurenta samoistnego w spółce wnioskodawca będzie otrzymywał wynagrodzenie przyznane na podstawie uchwały zarządu spółki. Niezależnie od ustanowionego stosunku prokury, wnioskodawca będzie współpracował ze spółką także na podstawie umowy o świadczenie usług na czas nieokreślony w prowadzonej przez wnioskodawcę pozarolniczej działalności gospodarczej. Działalność ta wykazuje wszystkie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11292

Wydanie: 11292

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament