Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy NBP rozłoży na łopatki numizmatykę?

27 lutego 2019 | Ekonomia | Piotr Skwirowski
Na stulecie złotego NBP przygotował dwa zestawy wybitych w złocie i srebrze monet od 1 gr do 5 zł. Ceny za te numizmaty  oburzyły środowisko kolekcjonerów
źródło: materiały prasowe
Na stulecie złotego NBP przygotował dwa zestawy wybitych w złocie i srebrze monet od 1 gr do 5 zł. Ceny za te numizmaty oburzyły środowisko kolekcjonerów

Awantura w świecie kolekcjonerskim: numizmatycy grożą bojkotem kolekcji monet wydawanych przez Narodowy Bank Polski. Twierdzą, że bank w sposób nieuzasadniony winduje ceny.

 

Kolekcjonerzy są oburzeni cenami, jakie Narodowy Bank Polski podyktował za kolekcję monet przygotowaną dla uczczenia 100 lat złotego. Kolekcja dziś trafia do sprzedaży.

Są to zestawy wybitych w złocie i srebrze monet 1 gr do 5 zł, używanych dziś w zwykłym obiegu. W sumie w każdym zestawie jest po dziewięć monet. Ich łączny nominał to 8 zł 88 gr.

Złotych zestawów będzie maksymalnie 500. Kruszec użyty do ich wybicia ma próbę Au 900. Z kolei srebrnych zestawów będzie maksymalnie 5000. Próba srebra to Ag 925. Wszystko zapakowane w gustowne pudełeczka, opatrzone certyfikatem. Cena za złoty zestaw to 23 tys. zł. Srebrny 3,4 tys. zł.

Galaktyczne stawki

Kolekcjonerzy są oburzeni. – To ceny już nawet nie księżycowe. Mówimy o nich, że są galaktyczne – mówi pan Andrzej, który kolekcjonowaniem monet zajmuje się od dziesiątków lat (prosił o niepodawanie nazwiska).

Zdaniem numizmatyków od pewnego czasu ceny monet kolekcjonerskich emitowanych przez NBP szybko rosną. Podwyżki nie są uzasadnione zwyżką...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11292

Wydanie: 11292

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament