Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czym grozi pośpiech w wystawianiu faktury zaliczkowej

27 lutego 2019 | Rachunkowość | Marcin Szymankiewicz

Obrót | Fiskus może uznać przedwcześnie wygenerowany dokument na przedpłatę za pustą fakturę, a ta wymaga odprowadzenia VAT. Dopuszcza jednak korektę, doprowadzającą podstawę opodatkowania do stanu rzeczywistego.

Czy jeżeli wystawię fakturę zaliczkową wcześniej niż 30 dni przed otrzymaniem pieniędzy, to będzie to błędem? Jak postąpić, jeśli wystawiona faktura zaliczkowa okazała się wystawiona zbyt wcześnie, bo kupujący nie uiścił zaliczki w ustalonym terminie? – pyta czytelniczka.

Jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi sprzedawca otrzyma całość lub część zapłaty (w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu), to obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty, z zastrzeżeniem art. 19a ust. 5 pkt 4 ustawy o VAT (art. 19a ust. 8 ustawy o VAT).

Potwierdzającą otrzymanie zaliczki fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano całość lub część zapłaty od nabywcy (art. 106i ust. 2 ustawy o VAT). Z kolei art. 106i ust. 7 pkt 2 ustawy o VAT zastrzega, że faktury nie mogą być wystawione...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11292

Wydanie: 11292

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament