Bez inwestycji w ochronę zdrowia gospodarka nie będzie się rozwijać
Szybki powrót pacjenta na rynek to oszczędność nie tylko dla pracodawców, ale też dla gospodarki. Dlatego powinno się inwestować w rehabilitację i programy profilaktyczne dla pracowników.
Sprawny system ochrony zdrowia to wymóg polskiej racji stanu. Podlegający nieustannej transformacji, usprawnieniom i zmianom, powinien służyć dobru pacjentów. Inaugurując cykl „Przyszłość ochrony zdrowia w Polsce", „Rzeczpospolita" chce się włączyć do dyskusji towarzyszącej tej transformacji. Wspólnie ze specjalistami i ekspertami zastanowimy się nad najważniejszymi potrzebami i najlepszymi rozwiązaniami, w tym organizacyjnymi i finansowymi, jakie są niezbędne w systemie ochrony zdrowia.
Zdrowy pracownik – zdrowe PKB
Podczas wtorkowej debaty „Ochrona zdrowia jako wyzwanie rozwojowe dla Polski" razem z ekspertami próbowaliśmy zastanowić się, dlaczego efektywny system ochrony zdrowia jest jedną z dominant rozwoju gospodarczego, szczególnie w kontekście rewolucji demograficznej i starzejącego się społeczeństwa oraz jakie elementy decydują o jego sprawności.
Jak zauważył dr Jerzy Gryglewicz z Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia, jeszcze dziesięć lat temu wpływ sprawnego systemu ochrony zdrowia na rozwój gospodarczy podawano w wątpliwość. – Dziś przebiło się do świadomości społecznej, że osoby w wieku produkcyjnym, które chorują, powodują spowolnienie gospodarcze – nie mogą pracować, nie odprowadzają składek, musimy im płacić daniny społeczne z tytułu niezdolności do pracy czy rent. Większość raportów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta