Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Działalność uboczna, marginalna nie da korzyści w VAT

27 lutego 2019 | Rachunkowość | Aleksandra Tarka

Powiat nie uwzględni powierzchni wykorzystywanych w celach reklamowych przy kalkulacji współczynnika odliczenia podatku dla hali widowiskowo-sportowej.

Sprawa dotyczyła rozliczenia VAT powiatu za styczeń, luty i kwiecień 2013 r. Miało to związek z korektami pierwotnych deklaracji, w których nie ujęto zakupów inwestycyjnych, poniesionych na budowę hali widowiskowo-sportowej. Powiat uznał, że inwestycja służy celom wyłącznie opodatkowanym.

Przeprowadzona kontrola wykazała jednak, że nieruchomość nie jest wykorzystywana wyłącznie do działalności gospodarczej, gdyż służy również celom nieobjętym ustawą o VAT. Problemem okazało się też to, jak w takim razie wyliczyć współczynnik odliczenia. Fiskus nie zgodził się z powiatem, że procentowy udział wykorzystania hali widowiskowo-sportowej do celów działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu VAT oraz do realizacji zadań o charakterze użyteczności publicznej wynosi odpowiednio 95,057 i 4,94 proc. Zdaniem urzędników został on wyliczony według złej metody.

Prawidłowa proporcja powinna być, w opinii fiskusa,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11292

Wydanie: 11292

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament