PIT od czynszów może rozliczać jeden ze współwłaścicieli
W przypadku małżonków wystarczy złożenie w urzędzie skarbowym oświadczenia o opodatkowaniu całości dochodu z najmu przez jednego z nich. Jeśli prawa do lokalu ma jeszcze osoba trzecia, potrzebna będzie stosowna umowa.
- Wspólnie z mężem i swoją ciocią kupiłam lokal mieszkalny, bez fizycznego podziału. Między mną i mężem istnieje wspólność majątkowa i posiadamy 2/3 udziału w lokalu, natomiast ciocia posiada 1/3 udziału, traktując wspólnie kupione mieszkanie jako zabezpieczenie na starość. Ciocia zgadza się na wynajęcie tego lokalu, np. studentom, i nie będzie z tego tytułu czerpać pożytków. Chciałabym podpisać z ciocią umowę, z której będzie wynikało, że nie będzie ona czerpać pożytków z najmu, aby wynająć ten lokal, pobierać w całości kwotę z najmu i płacić PIT z tego tytułu. Złożyłam do urzędu skarbowego oświadczenie o opodatkowaniu całości dochodu osiągniętego z najmu. Czy jako współwłaściciel lokalu mogę pobierać w całości pożytki z najmu tego lokalu i od całości opłacać podatek? – pyta czytelniczka.
Ustawa o PIT wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł. I tak, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT, źródłami przychodów są najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta