Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Paczkomat jest jak kiosk, trzeba mieć pozwolenie na budowę

15 marca 2019 | Biznes i finanse | Mateusz Adamski

Automatyczna skrytka pocztowa jest tymczasowym obiektem budowlanym i wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, chyba że inwestor wykaże, że jest to obiekt posadowiony na okres nie dłuższy niż 180 dni.

 

Do takiego wniosku doszedł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi. Sprawa zaczęła się od tego, że pewien dociekliwy obywatel skierował do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego prośbę o skontrolowanie legalność budowy paczkomatu. Po przeprowadzeniu oględzin urzędnik nakazał wstrzymanie robót budowlanych oraz nałożył na inwestora obowiązek przedłożenia szeregu dokumentów. Wśród nich m.in. czterech egzemplarzy projektu budowlanego wraz z opiniami, uzgodnieniami i pozwoleniami.

Ustawowa definicja nie istnieje

W zażaleniu na to postanowienie inwestor zarzucił nieuwzględnienie wszystkich właściwości technicznych paczkomatu oraz faktu, że zarówno samo urządzenie jak i jego lokalizacja w określonym miejscu nie jest efektem procesu budowlanego. Jego zdaniem doprowadziło to do naruszenia prawa materialnego poprzez błędną wykładnię art. 1 oraz art. 3 pkt 3 Prawa budowlanego polegającą na przyjęciu, że paczkomat stanowi budowlę w rozumieniu Prawa budowlanego.

Wojewódzki inspektor nadzoru...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11306

Wydanie: 11306

Spis treści
Zamów abonament