Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Antylichwa jest dla ludzi, a nie firm pożyczkowych

15 marca 2019 | Prawo | Agata Łukaszewicz

Ustawa antylichwiarska przygotowana przez MS zbiera wiele krytycznych opinii. Resort nie zamierza jednak od niej odstępować.

 

Przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt ustawy antylichwiarskiej jest ostro krytykowany przez prawników, firmy pożyczkowe i KNF. Do Rządowego Centrum Legislacji wpływają kolejne opinie zainteresowanych, jednak MS nie zmienia zdania.

– Projekt jest krytykowany przez firmy, które zarabiają dziś gigantyczne pieniądze na udzielaniu pożyczek. Nie może być tak, że kredyt w Polsce jest sześć razy droższy niż w Niemczech – mówi „Rz" Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości.

Sprzeczne interesy

Zastrzeżenia budzi uprzywilejowanie BIK, w którym trzeba będzie sprawdzać oświadczenia klienta. Ma on na tym zarobić 40 mln zł.

– Możliwość weryfikacji zdolności pożyczkowej w systemach elektronicznych przewiduje wyraźnie dyrektywa o kredycie konsumenckim....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11306

Wydanie: 11306

Spis treści
Zamów abonament