Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Negocjacje umów to trudna sztuka

15 marca 2019 | Nieruchomości | Renata Krupa-Dąbrowska
W dyskusji uczestniczyli (od lewej, za prowadzącą Renatą Krupą-Dąbrowską z „Rz”): Bartłomiej Zagrodnik, prezes Walter Herz, mec. Grzegorz Skowroński z kancelarii prawnej Wolf Theiss, Seweryna Afanasjew, członek zarządzający Rady RICS w Europie, Monika Dębska-Pastakia, prezes Knight Frank, Sławomir Lisiecki,  partner w Argon Legal
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa
W dyskusji uczestniczyli (od lewej, za prowadzącą Renatą Krupą-Dąbrowską z „Rz”): Bartłomiej Zagrodnik, prezes Walter Herz, mec. Grzegorz Skowroński z kancelarii prawnej Wolf Theiss, Seweryna Afanasjew, członek zarządzający Rady RICS w Europie, Monika Dębska-Pastakia, prezes Knight Frank, Sławomir Lisiecki, partner w Argon Legal

Kilkusetstronicowe umowy najmu lokali komercyjnych nie biorą się znikąd. Kodeks cywilny jest przestarzały. Z powodu braku dobrych przepisów strony wolą wszystko drobiazgowo regulować.

Przyszłość mediacji oraz problemy z zawieraniem umów najmu powierzchni komercyjnych były głównymi tematami panelu poświęconego alternatywnym metodom rozwiązywania sporów na rynku nieruchomości. Dyskusja odbyła się podczas konferencji „Liderzy rynku nieruchomości" organizowanej dorocznie przez „Rzeczpospolitą".

Raczkująca mediacja

Uczestnicy debaty byli zgodni: mediacja rynku nieruchomości ma duży potencjał. Co prawda nie jest jeszcze w Polsce zbyt popularna, dopiero raczkuje. Ale może się to szybko zmienić.

– W naszej praktyce mediacja pojawia się rzadko. A szkoda. To szybki sposób rozwiązywania sporów. Generuje o wiele niższe koszty, aniżeli spory sądowe. Znam przypadek sporu, który toczył się latami w sądach, aż strony zdecydowały się rozwiązać go poza Polską na drodze mediacji. Bardzo szybko zakończył się ugodą. Jeżeli możemy ułatwić sobie życie, róbmy to – zachęcała do mediowania Monika Dębska-Pastakia, prezes firmy Knight Frank.

Podobnego zdania była Seweryna Afanasjew, członek zarządzający Rady RICS w Europie. – Na pewno mediacja jest bardziej popularna na świecie aniżeli na rynku polskim. Mamy duże grono mediatorów, którzy rozstrzygają wiele międzynarodowych sporów m.in. w Wielkiej Brytanii czy na Bliskim Wschodzie – tłumaczyła.

Zdaniem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11306

Wydanie: 11306

Spis treści
Zamów abonament