Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przypadki Williamsa

15 marca 2019 | Sport | Mikołaj Sokół
Szefowa i jej kierowcy: Claire Williams w towarzystwie George’a Russella oraz Roberta Kubicy
źródło: AFP
Szefowa i jej kierowcy: Claire Williams w towarzystwie George’a Russella oraz Roberta Kubicy

Pod względem sukcesów przed Williamsem plasuje się tylko Ferrari, ale triumfy brytyjskiej ekipy pokryła gruba warstwa kurzu. Jak wyjść z kryzysu?

Oficjalna historia zespołu Williamsa jest liczona od 1977 roku, ale jego założyciel już wcześniej próbował swoich sił w Formule 1. Pod koniec lat 60. i 70. samochody obsługiwane przez małą ekipę Franka Williamsa błąkały się w ogonie stawki, budząc raczej politowanie wśród rywali. W wyścigowy biznes pompowany był każdy grosz, także pieniądze ze sprzedaży mieszkania jego przyszłej żony Virginii. Tych groszy czasami brakowało, a gdy w biurze odcinano telefony, niezrażony Williams prowadził interesy z pobliskiej budki telefonicznej. Kolejni sponsorzy i partnerzy okazywali się niegodni zaufania, aż ostatni z nich – kanadyjski milioner austriacko-słoweńskiego pochodzenia Walter Wolf – w praktyce zmusił Williamsa do odejścia z własnej ekipy.

Williams wkrótce założył kolejną wraz ze swoim zaufanym inżynierem Patrickiem Headem. Podczas gdy Wolf po początkowych sukcesach szybko zamknął swój interes, nowe przedsięwzięcie Williamsa nabrało rozpędu. Po dwóch latach wygrywali już wyścigi, a po trzech zdobyli pierwszy mistrzowski tytuł – w 1980 roku z Alanem Jonesem za kierownicą.

Stajnia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11306

Wydanie: 11306

Spis treści
Zamów abonament