Co oznacza Brexit dla właścicieli unijnych znaków towarowych
Parlament brytyjski 15 stycznia i 12 marca odrzucił projekt umowy regulującej zasady opuszczenia UE przez W. Brytanię. Prawdopodobny staje się „no deal scenario", czyli opuszczenie UE przez W. Brytanię o północy z 29 na 30 marca 2019 r., bez umowy o zasadach wystąpienia z UE lub później, gdyby udało się przesunąć datę wystąpenia z UE.
Prześledzenia wymaga, jakie będą skutki wystąpienia dla właścicieli unijnych znaków towarowych, istniejących na mocy Rozporządzenia (UE) nr 2017/1001 (dalej: Rozporządzenie, EUTM) chronionych w W. Brytanii.
Podkreślenia wymaga, że popularność korzystania z ww. systemu rejestracji znaków towarowych jest bardzo wysoka. Według stanu na rok 2017, liczba tych znaków (wraz ze wspólnotowymi wzorami przemysłowymi) wynosiła około 1,7 miliona, podczas gdy liczba znaków i wzorów zarejestrowanych za pośrednictwem częściowo konkurencyjnego systemu madryckiego – tzw. rejestracji międzynarodowych, to około 200 tysięcy (źródło: https://www.gov.uk/government/publications/trade-marks-and-designs-if-theres-no-brexit-deal/trade-marks-and-designs-if-theres-no-brexit-deal).
Jakie skutki
Podstawowym skutkiem bezumownego opuszczenia przez Wielką Brytanię UE będzie wygaśnięcie, z dniem wystąpienia z UE, ochrony EUTM na terytorium Wielkiej Brytanii. W praktyce oznaczałoby to w szczególności, że w braku uregulowań szczególnych, konkurenci mogliby zacząć kopiować znaki towarowe, których ochrona wygaśnie w ten sposób (i nakładać je na towar). Wszelkie zgłoszone do Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO), a niezarejestrowane przed tym dniem EUTM w razie ich rejestracji nie będą obejmowały terytorium Wielkiej Brytanii....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta