Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co oznacza Brexit dla właścicieli unijnych znaków towarowych

15 marca 2019 | Biznes i finanse | Magdalena Bęza

Parlament brytyjski 15 stycznia i 12 marca odrzucił projekt umowy regulującej zasady opuszczenia UE przez W. Brytanię. Prawdopodobny staje się „no deal scenario", czyli opuszczenie UE przez W. Brytanię o północy z 29 na 30 marca 2019 r., bez umowy o zasadach wystąpienia z UE lub później, gdyby udało się przesunąć datę wystąpenia z UE.

Prześledzenia wymaga, jakie będą skutki wystąpienia dla właścicieli unijnych znaków towarowych, istniejących na mocy Rozporządzenia (UE) nr 2017/1001 (dalej: Rozporządzenie, EUTM) chronionych w W. Brytanii.

Podkreślenia wymaga, że popularność korzystania z ww. systemu rejestracji znaków towarowych jest bardzo wysoka. Według stanu na rok 2017, liczba tych znaków (wraz ze wspólnotowymi wzorami przemysłowymi) wynosiła około 1,7 miliona, podczas gdy liczba znaków i wzorów zarejestrowanych za pośrednictwem częściowo konkurencyjnego systemu madryckiego – tzw. rejestracji międzynarodowych, to około 200 tysięcy (źródło: https://www.gov.uk/government/publications/trade-marks-and-designs-if-theres-no-brexit-deal/trade-marks-and-designs-if-theres-no-brexit-deal).

Jakie skutki

Podstawowym skutkiem bezumownego opuszczenia przez Wielką Brytanię UE będzie wygaśnięcie, z dniem wystąpienia z UE, ochrony EUTM na terytorium Wielkiej Brytanii. W praktyce oznaczałoby to w szczególności, że w braku uregulowań szczególnych, konkurenci mogliby zacząć kopiować znaki towarowe, których ochrona wygaśnie w ten sposób (i nakładać je na towar). Wszelkie zgłoszone do Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO), a niezarejestrowane przed tym dniem EUTM w razie ich rejestracji nie będą obejmowały terytorium Wielkiej Brytanii....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11306

Wydanie: 11306

Spis treści
Zamów abonament