Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Aplikacje: po stacjonarnych łatwiej zdać

15 marca 2019 | Prawo | Anna Krzyżanowska
źródło: materiały prasowe

Absolwenci wydziałów prawa wiedzą, że niełatwo osiąga się sukces w zawodzie – mówi Iwona Kujawa.

 

Od lat MS prowadzi drobiazgowe analizy dotyczące osób, które zdają egzaminy na aplikacje prawnicze. Co można powiedzieć o kandydatach do zawodu adwokata, radcy czy notariusza?

Iwona Kujawa, dyrektor Departamentu Zawodów Prawniczych w Ministerstwie Sprawiedliwości: Państwowe egzaminy na aplikacje przeprowadzane są od 2006 r. Ich istotną cechą, odróżniającą je od egzaminów przeprowadzanych przez samorządy prawnicze, jest postawienie wszystkim identycznych wymagań: każdy z kilku czy kilkunastu tysięcy młodych prawników musi odpowiedzieć na te same pytania testowe i dla każdego próg zdania egzaminu jest identyczny. Poczynając od egzaminów w 2008 r., MS przeprowadza wielopłaszczyznową szczegółową analizę ich wyników, która m.in. pozwala zidentyfikować statystyczne cechy osób zdających, także z uwzględnieniem ukończonej uczelni. W ciągu 11 lat przeanalizowaliśmy profile i wyniki niemal 113 tys. osób. Dane pokazują, że na aplikacje decydują się przede wszystkim dobrzy i bardzo dobrzy studenci prawa bezpośrednio po studiach. Przykładowo, w 2018 r. ponad 85 proc. przystępujących do egzaminów miało ocenę co najmniej dobrą na dyplomie, a niemal połowa kandydatów ukończyła studia w roku egzaminu. Taka struktura ma...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11306

Wydanie: 11306

Spis treści
Zamów abonament