Strzeż się id marcowych!
15 marca 709 r. Ab urbe condita (44 r. p.n.e.) słońce wschodzi nad Wiecznym Miastem 25 minut po godzinie szóstej, rozpoczynając dzień, który ma nieodwracalnie zmienić historię świata i zostać zapamiętany pod złowrogą nazwą id marcowych. Z pierwszym pianiem koguta rozpoczyna się Idus – święto boga Jowisza.
Jeszcze do niedawna Rzymianie obchodzili idy w cyklach co 28–30 dni, w przeddzień pełni Księżyca. Ale w zeszłym roku coś się zmieniło. W wyniku reformy kalendarza, przeprowadzonej przez dyktatora Gajusza Juliusza Cezara i greckiego astronoma Sosigenesa z Aleksandrii, radośnie obchodzone święta mają się zmienić w uroczysty, ale pozbawiony świątecznego blasku dzień wyznaczający środek miesiąca. To źle rokuje. Ludzie nie lubią gwałtownych zmian. A Rzymianie są szczególnie zabobonni. Szepczą między sobą, że kto łamie stare tradycje, naraża się na gniew bogów.
Niemrawe jeszcze o tej porze roku poranne promienie słoneczne oświetlają Teatr Pompejusza. Za kilka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta