Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niższy PIT być może dla wszystkich

15 marca 2019 | Ekonomia | Anna Cieślak-Wróblewska
źródło: Rzeczpospolita

Nie jest jeszcze przesądzone, czy obniżka stawki PIT z 18 do 17 proc. obejmie samozatrudnionych. Za to wiadomo, że zmiany wejdą w życie dopiero w 2020 r.

 

Obniżenie stawki podatku PIT dla wszystkich osób pracujących zapowiedział premier Mateusz Morawiecki w ramach tzw. nowej piątki PiS. Od razu jednak pojawiły się wątpliwości, co to znaczy „pracujący" i czy obniżka obejmie wszystkich podatników rozliczających się według skali, w tym także mikrofirmy, czy może tylko wybrane grupy.

Różne scenariusze

Ministerstwo Finansów na dziś nie rozwiewa tych wątpliwości. Jak dowiaduje się „Rzeczpospolita", w resorcie analizowane są różne warianty. W jednym ze scenariuszy obniżka stawki dotyczy tylko osób zatrudnionych, uzyskujących wynagrodzenia z pracy najemnej, bo celem zmian ma być przede wszystkim obniżenie klina podatkowego. W innych obejmuje już wszystkich podatników, w tym także samozatrudnionych, ponieważ osoby prowadzące działalność gospodarczą też przecież uzyskują dochody z własnej pracy.

Z naszych informacji wynika, że na szczęście najbardziej prawdopodobny jest ten drugi wariant, nieprzewidujący żadnych wyjątków. Rozstrzygające decyzje jeszcze jednak nie zapadły, a projekt ustawy będzie znany do końca marca.

Najlepiej bez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11306

Wydanie: 11306

Spis treści
Zamów abonament