Sukcesywna transformacja
Konflikt interesów między elektrowniami węglowymi a odnawialnymi źródłami energii jest pozorny. Efektywna transformacja potrzebuje obu, aby przynieść korzyści klientom, przedsiębiorcom i firmom energetycznym.
– I taki właśnie kierunek obraliśmy w Tauronie. Jednak warunkiem inteligentnej transformacji jest jednoczesne mądre wykorzystanie naszych aktywów konwencjonalnych oraz dynamiczny rozwój OZE – przekonuje Jarosław Broda, wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia ds. zarządzania majątkiem i rozwoju.
Ostatnie miesiące dowodzą, że opieranie energetyki jedynie na paliwach kopalnych generuje coraz wyższe koszty wynikające z polityki klimatycznej. Technologie OZE podążają natomiast w przeciwnym kierunku, stając się coraz bardziej efektywne, a co za tym idzie – dostarczają konkurencyjnej cenowo energii. Dodatkowo ograniczanie emisji CO2 jest nieuniknione ze względu na odpowiedzialność za zmiany klimatyczne.
Od węgla do OZE
– Przyszłość należy do odnawialnych źródeł energii, głównie wiatru na lądzie i morzu, a także fotowoltaiki, wspieranych przez źródła konwencjonalne – mówi Broda. – Wyniki zeszłorocznej aukcji dla OZE dowiodły, że już dzisiaj koszt produkcji energii elektrycznej z OZE może być niższy niż w elektrowniach konwencjonalnych, więc należy zwiększyć inwestycje w ten...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta