Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Historia złotego na ziemiach polskich

15 marca 2019 | Dodatki Jednodniowe
Na banknotach w odrodzonej Rzeczypospolitej znalazł się wizerunek Tadeusza Kościuszki
źródło: materiały prasowe
Na banknotach w odrodzonej Rzeczypospolitej znalazł się wizerunek Tadeusza Kościuszki
Monety jakimi Polacy posługiwali się w okresie międzywojennym
źródło: materiały prasowe
Monety jakimi Polacy posługiwali się w okresie międzywojennym

Sto lat temu, 28 lutego 1919 r., Sejm przyjął ustawę, w której zapisano, że polska waluta nazywa się złoty i dzieli się na 100 groszy.

 

Wybór nazwy wcale nie był oczywisty. Trochę wcześniejszy (z 5 lutego 1919 r.) dekret naczelnika państwa stanowił, że nową polską walutą jest lech. Rozważane były też inne propozycje, m.in. piast, pol, polonia, sarmata czy kościuszko. Jednak ostateczna decyzja należała do Sejmu, a ten postanowił nawiązać do wielowiekowej tradycji.

Już w 1919 r. rząd zlecił drukarniom we Francji (nominały od 1 zł do 50 zł) i Anglii (nominały od 100 zł do 5000 zł, ale najwyższe z nich: 1000 i 5000 zł nie zostały wprowadzone do obiegu) wydrukowanie banknotów z datą 28 lutego 1919 r. Były one opatrzone nazwą jeszcze nieistniejącego emitenta, czyli Banku Polskiego SA.

Jednak formalnie złoty został wprowadzony do obiegu dopiero na podstawie rozporządzenia prezydenta Rzeczypospolitej z 14 kwietnia 1924 r. o zmianie ustroju pieniężnego. Do tego czasu w niepodległej już Polsce posługiwano się markami polskimi wprowadzonymi w 1917 r. Najpierw były to marki wydrukowane w Berlinie. A po wyczerpaniu zapasów przystąpiono do druku nowej serii banknotów – już pod kontrolą polskich władz. Umieszczono na nich klauzulę o odpowiedzialności państwa polskiego za ich wymianę na przyszłą walutę polską. Na biletach z kolejnych emisji widniały wizerunki polskich bohaterów narodowych: Tadeusza Kościuszki i Bartosza Głowackiego oraz królowej Jadwigi.

Jeden złoty – 30 groszy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11306

Wydanie: 11306

Spis treści
Zamów abonament