Czy państwo ponosi odpowiedzialność za smog?
Dobro osobiste nie polega na prawie do życia w środowisku „wolnym od jakiegokolwiek skażenia", lecz na prawie do „życia w środowisku i korzystania z powietrza odpowiadającego co najmniej normom i wartościom określonym w ustawodawstwie Unii Europejskiej – podkreślił sąd.
24 stycznia 2019 r. Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia w Warszawie wydał wyrok w głośnej i precedensowej sprawie, uwzględniając powództwo Grażyny Wolszczak. Aktorka pozwała Skarb Państwa za naruszenie jej dóbr osobistych z powodu utrzymującego się w Polsce złego stanu jakości powietrza. Czy to kamień milowy w walce ze smogiem?
Grażyna Wolszczak należy do grona aktorów, którzy postanowili pozwać Skarb Państwa z powodu utrzymującego się od wielu lat złego stanu powietrza atmosferycznego. Powódka wskazała, że polskie władze nie dopełniły ciążących na nich obowiązków dotyczących zapewnienia odpowiedniej jakości powietrza. Brak podjęcia należytych działań w tym zakresie skutkuje utrzymywaniem się stężeń substancji zanieczyszczających (pyłów PM2,5 oraz PM10, a także benzo(a)pirenu) kilkukrotnie przekraczających dopuszczalne normy. Aktorka wskazała, że na skutek utrzymującego się smogu ograniczyła czas spędzany na świeżym powietrzu i stale obawia się o stan zdrowia – zarówno swój, jak i najbliższych. Wskazała, że tym samym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta