Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak KGHM radzi sobie na zmiennym rynku surowców

19 marca 2019 | Ekonomia | Adam Roguski
Zarząd kierowany przez Marcina Chludzińskiego (w środku) chce, by KGHM był organizacją elastycznie dopasowującą się  do zmiennego otoczenia rynkowego
źródło: materiały prasowe
Zarząd kierowany przez Marcina Chludzińskiego (w środku) chce, by KGHM był organizacją elastycznie dopasowującą się do zmiennego otoczenia rynkowego
źródło: Rzeczpospolita

Wojna handlowa USA–Chiny od miesięcy trzęsie notowaniami surowców. Zarząd lubińskiego koncernu skupi się 
na parametrach, na które ma wpływ – wielkości produkcji i poziomie kosztów.

 

W ciągu dwóch pierwszych miesięcy tego roku notowania miedzi na światowych giełdach wyraźnie odbiły. W Londynie czerwony metal podrożał o ponad 13 proc., do 6,5 tys. dol. za tonę. Jednak w ostatnich tygodniach cena zatrzymała się na tym poziomie.

Wyższe ceny surowca pociągnęły za sobą wyceny notowanych na giełdach spółek wydobywczych, oznaczają też perspektywy lepszych wyników finansowych – o ile się utrzymają.

– Jeśli chodzi o perspektywy dla rynku miedzi, to wciąż kluczowa wydaje się sytuacja na linii USA–Chiny. Z punktu widzenia fundamentów nadal przewidywany jest deficyt surowca na tym rynku w tym roku – mówi Mateusz Namysł, analityk mBanku.

Polski silnik

– Nasz biznes wydaje się stosunkowo prosty: wydobywamy rudę, pozyskujemy z niej metale, które sprzedajemy – mówi Marcin Chludziński, prezes KGHM. – Patrząc długofalowo, prognozowany jest wzrost konsumpcji miedzi na świecie. Nie mamy wpływu na wartość sprzedaży, bo jest to pochodna notowań metalu na giełdach. To, na co mamy wpływ, to wielkość i koszty produkcji. Na tym się koncentrujemy, by uzyskiwać jak najlepsze wyniki w zmiennym otoczeniu makroekonomicznym – podkreśla.

KGHM spodziewa się w tym roku wyraźnej poprawy parametrów. Produkcja miedzi elektrolitycznej w polskiej części grupy ma wzrosnąć o ponad 11 proc., do 559 tys. ton, polepszy się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11309

Wydanie: 11309

Spis treści
Zamów abonament