Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stacje paliw wygrały na zakazie

19 marca 2019 | Ekonomia | Piotr Mazurkiewicz
źródło: Rzeczpospolita

Po dobrym roku głównie za sprawą pięknego lata widać, że ustawą nie da się sterować, gdzie Polacy będą robili zakupy. Dyskonty i średnie sklepy są na fali.

 

Zdecydowanym zwycięzcą 2018 r. są stacje benzynowe, które zwiększyły sprzedaż niemal o 24 proc. Choć to imponujący wynik, to jednak nieznacznie wpływa na sytuacje branży. Stacje odpowiadają tylko za ok. 2 proc. rynku. Dużo ważniejsze są wyniki dyskontów, które mimo ograniczeń w handlu w niedzielę rosną nadal szybciej niż rynek.

Drugim wygranym jest bardzo zróżnicowany segment średnich sklepów spożywczych o powierzchni 40–100 mkw., do którego należą: część placówek Żabka i Carrefour Express, a także sklepy innych sieci franczyzowych, często regionalnych.

Małe sklepy tracą

Rok ma też swoich przegranych, sprzedaż spadła zarówno w super- jak i hipermarketach, co jest związane z rynkowym trendem i odsuwaniem się klientów od największych formatów.

Sprzedaż zmniejszyła się także w przypadku najmniejszych sklepów, które miały być głównym beneficjentem niedzielnego zakazu. Zmiana nie jest wielka, to 0,3 proc., ale jednocześnie ten sektor odpowiada już tylko za 8 proc. rynku, podczas gdy jeszcze w 2016 r. było to nawet ponad 11 proc. Im ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę miała pomóc w utrzymaniu się na rynku, co niekoniecznie wychodzi, choć zwolennicy ustawy na czele z NSZZ Solidarność twierdzą, iż jest ona sukcesem, udało się zatrzymać spadek liczby firm...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11309

Wydanie: 11309

Spis treści
Zamów abonament