Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sprawa bezdomnych zwierząt dotyczy całej wspólnoty samorządowej

19 marca 2019 | Dobra Administracja | Mateusz Adamski

Uchwała o gminnym program opieki nad bezdomnymi czworonogami jest prawem miejscowym, 
i powinna zostać opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa.

Prokurator regionalny zaskarżył uchwałę rady miasta z lutego 2018 r. w sprawie określenia Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w 2018 r. Uzasadniając skargę uznał, że uchwała ta, jest aktem prawa miejscowego, co potwierdza orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego. Obok postanowień indywidualno-konkretnych zawiera ona bowiem również postanowienia o charakterze generalno-abstrakcyjnym, skierowane do nieokreślonego kręgu odbiorców realizujących zadania w zakresie w nim określonym. Tymczasem zaskarżona uchwała nie została ogłoszona we właściwym wojewódzkim dzienniku urzędowym, a brak wykonania obowiązku prawidłowej publikacji równoznaczny jest z istotnym naruszeniem prawa. Uchwała ta nie może bowiem wiązać adresatów utworzonymi w nim normami prawnymi i nie odnosi skutku prawnego.

Rozbieżności w orzecznictwie

W odpowiedzi na skargę ra da miasta wniosła o jej oddalenie w całości. Jej zdaniem, program opieki nad zwierzętami bezdomnymi nie stanowi aktu prawa miejscowego, ponieważ nie zawiera norm powszechnie obowiązujących, regulujących uprawnienia i  obowiązki bliżej nieokreślonego kręgu podmiotów.

– Jest to zatem akt kierownictwa wewnętrznego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11309

Wydanie: 11309

Spis treści
Zamów abonament