Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skan wyroku przez program antypiracki? Raczej nie

19 marca 2019 | Prawo | Marek Domagalski

Praktycy sądowi nie są entuzjastami pomysłu badania uzasadnień orzeczeń przez aplikację blokującą możliwość ich kopiowania.

Takie rozwiązanie proponuje poseł Piotr Liroy-Marzec. Miałoby ono wyeliminować przypadki przekopiowywania uzasadnień zapadłych już wyroków w kolejnych wydawanych orzeczeniach, w sprawach o podobnym stanie faktycznym. Praktycy sądowi nie są jednak entuzjastami tego pomysłu.

Przed dwoma miesiącami media ujawniły przypadek dwóch wyroków, wydanych przez różnych sędziów, z tymi samymi, najwyraźniej skopiowanymi, obszernymi passusami uzasadnienia. Obie sprawy dotyczyły tych samych przedsiębiorców i tej samej inwestycji, a sędzia tego później wydanego wyroku oświadczył, że nie pamięta, czy uzasadnienie sporządził w całości osobiście, czy też korzystał z projektu asystenta. Z kolei biuro prasowe sądu okręgowego wyjaśniało, że być może sędzia został poinformowany o treści wcześniejszego wyroku przez pełnomocników stron.

Sprawa „kopiowania" orzeczeń...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11309

Wydanie: 11309

Spis treści
Zamów abonament