PPP: sposób na oszczędności w zużyciu energii
Partnerstwo publiczno-prywatne jest jedną z metod na zwiększenie efektywności energetycznej obiektów użyteczności publicznej.
Projekty PPP mogą odgrywać kluczową rolę w procesie podnoszenia jakości usług publicznych w sektorze efektywności energetycznej. Zagadnienie to leży u podstaw europejskiej polityki energetycznej i stanowi jeden z głównych obszarów strategii „Europa 2020". Celem tej strategii jest w szczególności ograniczenie przez państwa członkowskie UE zużycia energii pierwotnej do 2020 r o 20 proc., w stosunku do zużycia w roku 2010. Biorąc pod uwagę, iż budynki są odpowiedzialne za około 40 proc. absorbcji energii, istotne oszczędności w tym zakresie mogą przynieść inwestycje w efektywność energetyczną obiektów kubaturowych.
Środki unijne lub krajowe przeznaczone na termomodernizację budynków publicznych okazują się zdecydowanie niewystarczające wobec rzeczywistych potrzeb sektora publicznego. Ponadto sektor ten nie zawsze potrafi poradzić sobie z efektywnym zarządzaniem energią. Z tego m.in. względu Komisja Europejska rekomenduje partnerstwo publiczno-prywatne jako jedną z metod na zwiększenie efektywności energetycznej.
Korzyści z PPP
Nie ulega wątpliwości, że przedsięwzięcia z zakresu efektywności energetycznej gwarantują uzyskanie wyższych oszczędności w zużyciu energii niż w przypadku inwestycji realizowanych samodzielnie przez sektor publiczny. Wynika to z faktu, że istotna część wynagrodzenia partnera prywatnego jest ściśle związana z oszczędnościami,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta