Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ustawa o zakazie handlu nie odwróciła rynkowego trendu

19 marca 2019 | Ekonomia | Piotr Mazurkiewicz
źródło: materiały prasowe

Niezależnie od tego, jak się potoczą losy ustawy, pamiętajmy że w relacji do liczby ludności mamy w Polsce dużo więcej sklepów niż w jakimkolwiek innym kraju Europy – mówi Karolina Zajdel-Pawlak, dyrektor zarządzająca Nielsen Polska.

 

W konsumpcji Polska dalej jest europejską zieloną wyspą?

W tym ujęciu – tak, nadal rynek rośnie, i to na tle innych państw najszybciej. Rok 2018 był dla FMCG doskonały, ale oczywiście musimy pamiętać, że wpływ na cały rynek ma zawsze kilka różnych, czasem wzajemnie się znoszących czynników. Dla branży na pewno najważniejsze było długie, piękne lato, które przełożyło się na sprzedaż wszystkich kategorii (produktów – red.) impulsowych, w tym napojów, lodów, piwa, no i papierosów.

Sprzedaż papierosów zależy od pogody?

Ciekawe, prawda? Zdecydowanie, papierosy zależą również od pogody. Gdy jest ciepło, spędzamy więcej czasu na zewnątrz i wtedy częściej pali się papierosy. We wnętrzach jest to już raczej zabronione, zwłaszcza w miejscach publicznych, ale w prywatnych domach też niechętnie się pali. Zatem zostaje „dymek pod chmurką". 2018 r. był pod tym względem naprawdę wyjątkowy, papierosy zyskały po raz pierwszy od lat, i to aż o 10 proc. w ujęciu ilościowym. Całe FMCG wzrosło niemal 5 proc. wartościowo, trochę mocniej koszyk spożywczy, chemiczny powyżej 4 proc.

Nie wszyscy zyskali w takim samym stopniu?

Widać oczywiście różnice, szybko rosły dyskonty, ale także średnie sklepy spożywcze – z aż dwucyfrowym wzrostem. To sklepy o powierzchni 40–100 mkw.,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11309

Wydanie: 11309

Spis treści
Zamów abonament