Łuszczyca nie musi wykluczać z życia
Kompleksowe leczenie ciężkich przypadków tej choroby to korzyści nie tylko dla pacjenta, ale również płatnika.
Program koordynowanej opieki nad chorymi na łuszczycę pozwoliłby zaoszczędzić setki milionów złotych, a pacjentom – wrócić do normalnego funkcjonowania. Dziś w wielu przypadkach choroba leczona jest nieefektywnie.
Łuszczyca to nie tylko charakterystyczne łuskowate zmiany skórne, występujące na rękach, nogach, skórze głowy czy na twarzy. Co trzeci chory cierpi na łuszczycowe zapalenie stawów, które potrafi zakłócić normalne funkcjonowanie. Chorzy są też pięć razy bardziej narażeni na ciężkie choroby układu pokarmowego, takie jak choroba Leśniowskiego-Crohna.
– Łuszczyca jest przewlekłą, mediowaną immunologicznie chorobą skóry, a współwystępowanie innych chorób, m.in. układu krążenia czy zespołu metabolicznego, pozwala zakwalifikować ją do chorób ogólnoustrojowych. Z kolei stygmatyzacja pacjentów ze względu na stan ich skóry ma istotny wymiar psychospołeczny – tłumaczy prof. Joanna Narbutt, konsultant krajowy w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta