Dotacja do działalności w zakresie komunikacji miejskiej nie podlega VAT
Warunkiem opodatkowania dotacji jest jej jednoznaczny związek z ceną otrzymywaną tytułem dostawy towarów lub świadczenia usług.
W przypadku spółki komunalnej prowadzącej działalność polegającą na zaspakajaniu zbiorowych potrzeb mieszkańców gminy w zakresie lokalnej komunikacji zbiorowej, otrzymywana dotacja związana jest z kosztami działalności tej spółki i osiąganymi przez nią przychodami, nie zaś z jednostkową ceną za świadczoną usługę transportową. Taka dotacja ma charakter dotacji ogólnej, a jej pośredni związek z ceną nie jest dostateczny, aby opodatkować ją podatkiem VAT – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wyroku z 7 lutego 2019 r., sygn. I SA/Wr 1092/18.
Wniosek o interpretację
Spółka wystąpiła o udzielenie interpretacji w sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług. We wniosku wskazała, że jej założycielem oraz jedynym wspólnikiem jest gmina posiadająca 100 proc. udziałów w kapitale zakładowym. Podstawowym celem działania spółki jest wykonywanie zadań o charakterze użyteczności publicznej służących zaspakajaniu zbiorowych potrzeb mieszkańców gminy dotyczących lokalnej komunikacji zbiorowej w zakresie przewozu osób i bagażu środkami komunikacji miejskiej.
Spółka ma również status podmiotu wewnętrznego w rozumieniu prawa wspólnotowego, podlegającego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta