Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nagrody tylko na podstawie udzielonych upoważnień

19 marca 2019 | Dobra Administracja | Anna Puszkarska

Ustawodawca przewidział możliwość ustanawiania przez radę gminy nagród za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Rada może także ustanawiać nagrody za wyniki sportowe.

- Rada gminy chce podjąć uchwałę o ustanowieniu nagrody za osiągnięcia w dziedzinie turystyki. Czy przysługuje jej takie uprawnienie?

Nie.

Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym do właściwości rady gminy należą wszystkie sprawy pozostające w zakresie działania gminy, o ile ustawy nie stanowią inaczej. Podkreśla się jednak, że ten przepis nie może stanowić samodzielnej podstawy do wydawania aktu normatywnego o powszechnie obowiązującym charakterze, gdyż potrzebne jest do tego wyraźne upoważnienie ustawowe (por. m.in. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z 9 stycznia 2018 r., sygn. II SA/Bd 1319/17, LEX nr 2490841). Ustawodawca nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11309

Wydanie: 11309

Spis treści
Zamów abonament