Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rada gminy nie może zastrzec w statucie gminy kar dyscyplinarnych za niewłaściwe zachowanie

19 marca 2019 | Dobra Administracja | Anna Puszkarska

Kwestie określenia zasad sprawowania mandatu radnego reguluje ustawa. Jedyną sankcją za naruszenie obowiązków wynikających z mandatu jest polityczna odpowiedzialność radnego przed wyborcami.

- Podczas obrad rady gminy radny zachowuje się niegrzecznie, podnosi głos i przedłuża swoje wystąpienia. Czy w statucie gminy można zastrzec, że za niewłaściwe zachowanie podczas obrad radny może być ukarany dyscyplinarnie, zobowiązany przez prowadzącego obrady do zakończenia wystąpienia lub wykluczony z obrad?

Nie.

Zgodnie z art. 24 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.) radny jest obowiązany brać udział w pracach rady gminy i jej komisji oraz innych instytucji samorządowych, do których został wybrany lub desygnowany. Przy wykonywaniu mandatu radny powinien kierować się dobrem wspólnoty samorządowej gminy oraz utrzymywać stałą więź z mieszkańcami i ich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11309

Wydanie: 11309

Spis treści
Zamów abonament