Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Świadeczenie ma być wykonalne

26 marca 2019 | Rzecz o prawie | Agata Szypulska

Legalna aborcja w Polsce znalazła się pod specjalnym nadzorem Komitetu Ministrów Rady Europy.

Ograniczona dostępność legalnego przerywania ciąży w Polsce w ocenie Komitetu Ministrów Rady Europy jest problemem o charakterze systemowym. Niedawno badał on ponownie, co uczynił polski rząd, aby zapewnić należne świadczenia kobietom domagającym się badań prenatalnych lub legalnej aborcji. Zniecierpliwiony brakiem postępów, Komitet zdecydował o tzw. wzmożonym nadzorze nad wykonaniem przez Polskę dwóch orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w tego rodzaju sprawach.

Postępowanie przed Komitetem to konsekwencja trzech głośnych wyroków ze Strasburga. Skargi wniosły kobiety w dramatycznej sytuacji, które domagały się należnego im świadczenia i spotkały się z wielokrotnymi odmowami bądź wręcz upokorzeniami ze strony personelu medycznego. Na naruszenia europejskiej konwencji praw człowieka wskazywały: matka dwójki dzieci obawiająca się, że obciążenia związane z donoszeniem kolejnej ciąży pozbawią ją wzroku (Tysiąc przeciwko Polsce, wyrok z 20 marca 2007 r.); kobieta w trzeciej ciąży, której mimo podejrzeń wady płodu wielokrotnie odmówiono badań prenatalnych (R.R. przeciwko Polsce, wyrok z 26 maja 2011 r.) i matka z ciężarną 14-latką, ofiarą zgwałcenia (P. i S....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11315

Wydanie: 11315

Spis treści
Zamów abonament