Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Decyzja musi zawierać datę jej wydania

26 marca 2019 | Dobra Administracja | Anna Puszkarska

Sprzeczność pomiędzy treścią decyzji a datą jej wydania jest rażącym naruszeniem prawa, będącym podstawą do stwierdzenia nieważności decyzji. Oczywisty błąd pisarski w dacie można usunąć w drodze sprostowania.

- W decyzji omyłkowo podano tylko część daty jej wydania (wpisano dzień i miesiąc, ale bez roku). Czy można usunąć ten błąd w drodze postanowienia?

Tak.

Elementy, jakie powinna zawierać decyzja, zostały wymienione w art. 107 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.). Należy do nich m.in. data wydania decyzji (art. 107 § 1 pkt 2 k.p.a.). Podkreśla się, że wydanie decyzji jest czynnością procesową polegającą na podpisaniu decyzji, w związku z czym datą wydania decyzji jest data jej podpisania przez uprawnioną osobę (por. np. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 15 listopada 2005 r., sygn. VII SA/Wa 490/05, LEX nr 199043). W razie wątpliwości jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11315

Wydanie: 11315

Spis treści
Zamów abonament