Decyzja musi zawierać datę jej wydania
Sprzeczność pomiędzy treścią decyzji a datą jej wydania jest rażącym naruszeniem prawa, będącym podstawą do stwierdzenia nieważności decyzji. Oczywisty błąd pisarski w dacie można usunąć w drodze sprostowania.
- W decyzji omyłkowo podano tylko część daty jej wydania (wpisano dzień i miesiąc, ale bez roku). Czy można usunąć ten błąd w drodze postanowienia?
Tak.
Elementy, jakie powinna zawierać decyzja, zostały wymienione w art. 107 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.). Należy do nich m.in. data wydania decyzji (art. 107 § 1 pkt 2 k.p.a.). Podkreśla się, że wydanie decyzji jest czynnością procesową polegającą na podpisaniu decyzji, w związku z czym datą wydania decyzji jest data jej podpisania przez uprawnioną osobę (por. np. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 15 listopada 2005 r., sygn. VII SA/Wa 490/05, LEX nr 199043). W razie wątpliwości jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta