Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawo wodne: interpretacja zakwestionowana przez sąd

26 marca 2019 | Dobra Administracja | Danuta Frey

Z przepisów nie wynika, że opłatę stałą za pobór wody ustala się za sam 
fakt posiadania pozwolenia wodnoprawnego, niezależnie od tego, czy jego posiadacz faktycznie korzysta, czy też z niego nie korzysta.

W marcu 2018 r. współwłaścicielka młyna nad rzeką Dłubnią w woj. małopolskim otrzymała informację, że ma zapłacić 12.410 zł opłaty stałej za pobór wody z tej rzeki za okres od 1 stycznia 2018 r. do 31 grudnia 2018 r. Informacja nadeszła z Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Zarząd Zlewni w Krakowie.

Zgodnie z przepisami ustawy z 2017 r. – Prawo wodne, opłata za pobór wód składa się z opłaty stałej oraz opłaty zmiennej, uzależnionej od ilości pobranych wód. Wysokość takiej opłaty ustalają Wody Polskie oraz przekazują w formie informacji rocznej podmiotom obowiązanym do ponoszenia opłat za usługi wodne.

Nieczynny młyn

Adresatka informacji, Halina Z., (dane zmienione) złożyła reklamację, w której wyjaśniła, że nie prowadzi działalności gospodarczej i nie wykorzystuje wody z rzeki Dłubni. Reklamacja spowodowała jedynie, że decyzję ustalającą opłatę stałą za pobór wody z rzeki Dłubnia skierowano również do siostry kobiety. Teraz obie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11315

Wydanie: 11315

Spis treści
Zamów abonament