Podatkowe skutki szkoleń
Szkolący świadczących porady obywatelskie muszą pamiętać o fiskalnych konsekwencjach tej działalności.
Od drugiej połowy 2018 r. po nowelizacji ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej wprowadzono nową kategorię pomocy prawnej, polegającą na nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim dla osób w trudnej sytuacji życiowej. Pomocą taką mogą być objęte w szczególności osoby zadłużone, oraz osoby wymagające porad w sprawach mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego.
Zgodnie z ustawą, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie może być wykonywane przez osoby spełniające określone kryteria. Jednym z warunków niezbędnych do otrzymania statusu doradcy jest ukończenie z pozytywną oceną specjalistycznego szkolenia, trwającego co najmniej 70 godzin i obejmującego zajęcia z metodyki pracy doradcy oraz poradnictwa dla osób zadłużonych. Doradcy są również zobowiązani co najmniej raz w roku uczestniczyć w kursie doszkalającym.
Ze względu na powyższe regulacje podmioty zainteresowane organizacją takiej formy wsparcia muszą wyszkolić personel (doradców), dochowując określonych wymogów. Zorganizowanie kilkudniowego szkolenia spełniającego ustawowe przesłanki wymaga kosztów. Trzeba bowiem zapewnić...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta