Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kultura obrażania się o byle co

26 marca 2019 | Rzecz o prawie | Anna Nowacka-Isaksson

Nauczanie jest niemożliwe, gdy pedagog nie ma prawa zwrócić uwagi uczniowi.

Co oznacza naruszenie dóbr osobistych i jakie obowiązują reguły w tej materii w placówkach edukacyjnych? W Szwecji sprawa nie jest oczywista i wyjaśnienia, na czym polega uwłaczenie uczniowi, domaga się związek zawodowy nauczycieli.

Liczba skarg rodziców uczniów, którzy się poczuli przez szkołę obrażeni, ciągle wzrasta. Rodzice kierują swe pretensje do Szwedzkiego Inspektoratu Szkolnego oraz specjalnego przedstawiciela dzieci i uczniów. Połowa zarzutów dotyczy znieważeń słownych, jedna trzecia różnych form naruszenia nietykalności osobistej. Czasami w skargach chodzi o dziwne sprawy. Na przykład że nauczyciel wykłada swój przedmiot za szybko, albo że psycholog obserwował ucznia w klasie bez wiedzy rodziców.

Publicyści zadają sobie pytanie, czy za szkolnymi murami rozwinęła się kultura obrażania się, w której uczniowie uważają, że ich dobra osobiste zostały...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11315

Wydanie: 11315

Spis treści
Zamów abonament