Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zachęty finansowe dla właścicieli czworonogów

26 marca 2019 | Dobra Administracja | Anna Puszkarska

Na właścicieli zwierząt domowych można nakładać tylko obowiązki dotyczące bezpieczeństwa i czystości w miejscach publicznych. Do sterylizacji lub kastracji zwierząt można zachęcać przez finansowanie tych zabiegów.

Zadania gminy dotyczące czystości i porządku określa ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej u.c.p.). Natomiast działania na rzecz ochrony zwierząt powinny być podejmowane zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt (dalej u.o.z.). W myśl art. 11 ust. 1 u.o.z. do zadań własnych gminy należy zapobieganie bezdomności zwierząt, zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom i ich wyłapywanie. Wypełniając ten obowiązek, rada gminy określa, w drodze uchwały, corocznie do 31 marca, program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt (por. art. 11a u.o.z.).

Dwa różne akty prawne

Zgodnie z art. 3 ust. 2 pkt 13 u.c.p. do zadań gminy należy także określanie wymagań wobec osób utrzymujących zwierzęta domowe w zakresie bezpieczeństwa i czystości w miejscach publicznych. Rada gminy uchwala regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy (por. art. 4 u.c.p.). Należy jednak pamiętać, że program opieki i regulamin utrzymania czystości są dwoma różnymi aktami, uchwalanymi na podstawie innych upoważnień ustawowych i wymagającymi zaopiniowania przez inne podmioty.

Projekt programu przekazuje się do zaopiniowania właściwemu powiatowemu lekarzowi weterynarii, a także organizacjom społecznym, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt i dzierżawcom lub zarządcom obwodów łowieckich z obszaru gminy....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11315

Wydanie: 11315

Spis treści
Zamów abonament