Można zaskarżyć samo uzasadnienie
Uzasadnienie decyzji musi być zgodne z zawartym w niej rozstrzygnięciem. W uzasadnieniu należy przedstawić tok rozumowania organu, w sposób umożliwiający weryfikację stanowiska zajętego przez ten organ.
- Strona zgadza się z rozstrzygnięciem zawartym w decyzji wydanej w jej sprawie, ale nie z uzasadnieniem tej decyzji. Czy można zaskarżyć samo uzasadnienie decyzji?
Tak.
Zgodnie z art. 107 § 1 pkt 6 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) decyzja powinna zawierać m.in. uzasadnienie faktyczne i prawne. Uzasadnienie faktyczne decyzji powinno w szczególności zawierać wskazanie faktów, które organ uznał za udowodnione, dowodów, na których się oparł, oraz przyczyn, z powodu których innym dowodom odmówił wiarygodności i mocy dowodowej, a uzasadnienie prawne – wyjaśnienie podstawy prawnej decyzji, z przytoczeniem przepisów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta