Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdzie szukać drugiego podpisu, gdy go nie złożono

26 marca 2019 | Prawo | Andrzej Kidyba

Reprezentacja łączna tworzy instrumenty kontrolne służące członkom zarządu. Umowy 
ws. sylwestra w Zakopanem TVP nie zawarła zgodnie z prawem cywilnym i spółek handlowych.

8 marca 2019 r. w „Rzeczpospolitej" ukazał się artykuł Izabeli Kacprzak „Umowa z mocy prezesa TVP". Tekst ten odnosi się do zawartej jednoosobowo przez prezesa zarządu TVP SA umowy z gminą Zakopane na organizację sylwestra 2018 r.

Statut spółki TVP przewiduje reprezentację łączną, gdyż „do składania oświadczeń w imieniu spółki wymagane jest współdziałanie dwóch członków zarządu albo jednego członka zarządu łącznie z prokurentem". Stąd z pewnym zaskoczeniem przyjąć należy dywagacje o skutkach naruszenia zasad reprezentacji w spółce. Wypowiadający się w artykule prawnicy twierdzą, że problem jest dyskusyjny, a przecież tak nie jest. Zupełnym nieporozumieniem jest twierdzenie dr. Kwaśnickiego przyjmujące w takim przypadku (jednoosobowego działania członka zarządu) tzw. bezskuteczność zawieszoną. Nie ma żadnych argumentów przemawiających za przyjęciem tak błędnej tezy.

Zasada reprezentacji łącznej powinna być oceniana nie z punktu widzenia tego, że coś byłoby niezasadne (to cytat z wypowiedzi), ale z punktu widzenia zasad obowiązujących w polskim prawie. Podjęte rozważania na temat jednoosobowego udziału prezesa zarządu w kontekście braku pełnomocnictwa od innego członka zarządu niestety zakłada zupełne niezrozumienie instytucji reprezentacji łącznej. Dlatego należy wyraźnie podkreślić, że stosowanie art. 103 kodeksu cywilnego (odnoszącego się wszak do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11315

Wydanie: 11315

Spis treści
Zamów abonament