Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Musi być powód, żeby skorzystać z listonosza

26 marca 2019 | Prawo | Aleksandra Tarka

W przypadkach, w których doręczanie pism elektronicznie jest obowiązkowe, fiskus może wysłać je pocztą tylko w wyjątkowych sytuacjach.

 

Papier powoli odchodzi do lamusa, także w podatkach. Mamy już e-PIT, elektroniczne systemy do raportowania i doręczania pism, ale mamy też awarie. Naczelny Sąd Administracyjny wydał właśnie pierwszy wyrok dotyczący standardów, jakich musi dochować skarbówka, gdy ma problem z elektroniczną komunikacją z podatnikiem. Wynika z niego, że gdy doręczenie elektroniczne jest obligatoryjne, fiskus tak łatwo nie może wyręczyć się listonoszem.

Wyścig z czasem

Sprawa dotyczyła wniosku o interpretację przepisów o CIT. Spółka chciała się upewnić, czy może skorzystać z przepisu ordynacji podatkowej o obniżonych 50-proc. odsetkach od zaległości podatkowej. Fiskus odmówił jej takiego prawa, ale kluczowa okazała się kwestia doręczenia. Pełnomocnik spółki komunikował się z fiskusem drogą elektroniczną. Fiskus interpretację wysłał zaś zwykłą pocztą. Najprawdopodobniej chodziło o to, żeby zmieścić się w ustawowym terminie, by nie doszło do tzw. milczącej interpretacji,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11315

Wydanie: 11315

Spis treści
Zamów abonament