Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polska zrobiła krok ku Przemysłowi 4.0

26 marca 2019 | Rzecz o prawie | Agnieszka Besiekierska

Światowe trendy dotarły do kraju, a dyskusje o wsparciu rozwoju przemysłu znalazły odzwierciedlenie w ustawie powołującej Fundację Platforma Przemysłu Przyszłości. Spójrzmy, jak to robią nasi niemieccy sąsiedzi.

Początek roku upłynął na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos pod znakiem dyskusji poświęconych globalizacji i rewolucji przemysłowej. Światowe trendy doszły do Polski, a dyskusje na temat wsparcia rozwoju przemysłu znalazły odzwierciedlenie w ustawie powołującej Fundację Platforma Przemysłu Przyszłości.

Po wynalezieniu maszyny parowej, elektryczności i wdrożeniu automatyzacji produkcji, czyli kolejnych trzech punktach zwrotnych w rozwoju przemysłu, zwanych rewolucjami, przyszła kolej na czwartą, polegającą na oparciu produkcji na najnowszych rozwiązaniach technologicznych wprowadzanych w ramach wszechstronnej transformacji cyfrowej. Takimi rozwiązaniami, które mają wpłynąć na optymalizację łańcucha wartości, są sztuczna inteligencja, internet rzeczy (IoT) oraz upowszechnienie systemów cyberfizycznych (CPS). Umożliwiają one komunikację na linii maszyna-maszyna (M2M) oraz wymianę dużych pakietów danych (Big Data) w czasie rzeczywistym pomiędzy dowolnymi urządzeniami, zbieranych i analizowanych na styku świata wirtualnego (technologie) i rzeczywistego (środowisko). Nowe technologie oferują szerokie zastosowanie w przemyśle i usługach, dając przykładowo możliwość niskokosztowej produkcji zindywidualizowanych produktów na życzenie klienta poprzez samouczące się linie produkcyjne w inteligentnych fabry-kach (tzw. smart factories), czy też inteligentne produkty monitorujące własny cykl życia i autonomicznie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11315

Wydanie: 11315

Spis treści
Zamów abonament