Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Samochody muszą podjeżdżać przed hotel

29 marca 2019 | Biznes i finanse | Renata Krupa-Dąbrowska

Prezydent miasta nie może odmówić wyznaczenia miejsc do parkowania samochodów gości hotelowych, jeżeli wnioskodawca nie dostarczył projektu organizacji ruchu ulicznego.

Spółka, budująca hotel czterogwiazdkowy w centrum Gdańsku chciała mieć na wyłączność dla gości dwa miejsca postojowe przed wejściem do hotelu. Zwróciła się w tej sprawie do urzędu miasta, ale usłyszała: nie. Postanowiła więc się odwołać i wygrała, ale tylko połowicznie. Sąd doszukał się jedynie uchybień proceduralnych.

To deptak a nie droga

Spółka wniosła skargę do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku. Tłumaczyła w niej, że prezydent miasta nie ma racji. Ulica przy której mieści się hotel nie jest ciągiem pieszym, ale drogą publiczną. Świadczy o tym zezwolenie na budowę hotelu. W związku z tym jest przeznaczona zarówno dla samochodów, jak i pieszych. Wydając pozwolenie na budowę hotelu, prezydent miasta miał świadomość, że czterogwiazdkowy hotel musi zapewniać miejsce parkingowe zlokalizowane tuż przy wejściu do hotelu.

Prezydent miasta nie wziął również pod uwagę, że gośćmi hotelu są również niepełnosprawni, którzy powinny mieć możliwość zaparkowania samochodu tuż przed wejściem do budynku. Wydzielone miejsce parkingowe w rejonie skrzyżowania nie spełnia tego wymogu.

SKO doszło jednak do wniosku, że prezydent miasta słusznie odmówił zgody na zajęcie pasa drogowego. Zezwolenie jest odstępstwem od wyjątku i można je wydać w szczególnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11318

Wydanie: 11318

Spis treści

Reklama

Zamów abonament