Niektóre klauzule czasem trudno wynegocjować
Przy najmie lokali komercyjnych najwięcej kontrowersji wzbudzają kary umowne m.in. za: wypowiedzenie umowy z przyczyn leżących po stronie najemcy i zwłokę wynajmującego w wydaniu lokalu najemcy. Sławomir Lisiecki , Przemysław Własienko
Wyniki kolejnej edycji raportu „Najbardziej sporne klauzule w umowach najmu powierzchni biurowych" przygotowanego przez kancelarię Argon Legal we współpracy z Royal Institution of Chartered Surveyors wskazują, że klauzule dotyczące kar umownych w umowach najmu nadal utrzymują się w ścisłej czołówce trudnych negocjacyjnie zapisów.
Przyglądając się praktyce rynku nieruchomości komercyjnych, można wyróżnić dwa zasadnicze cele przyświecające zastrzeganiu kar umownych:
- instrument mobilizujący najemcę do wykonania – należycie i terminowo – jego obowiązków umownych;
- instrument ułatwiający uzyskanie rekompensaty za szkody wyrządzone przez nienależyte wykonanie obowiązków przez najemcę;
- ułatwienie wynajmującemu dochodzenie roszczeń od najemcy.
Zatem kara umowna staje się środkiem wzmocnienia pozycji wynajmującego, zwłaszcza że aktualnie dominuje w praktyce orzeczniczej stanowisko, zgodnie z którym obowiązek zapłaty kary jest niezależny od tego, czy wynajmujący poniósł szkodę.
Krytyczne kwestie
Praktyka rynku nieruchomości komercyjnych wskazuje, że najwięcej kontrowersji wzbudzają kary umowne za:
- wypowiedzenie umowy najmu z przyczyn leżących po stronie najemcy;
- zwłokę wynajmującego w wydaniu lokalu najemcy;
- brak zwrotu lokalu po zakończeniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta