Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jan Nowak-Jeziorański: Mój znajomy z Annandale

29 marca 2019 | Rzecz o historii | Paweł Łepkowski

Znajomi namówili mnie na obejrzenie nowego filmu Władysława Pasikowskiego o Janie Nowaku-Jeziorańskim. Do kina poszedłem, zdążyłem nawet kupić coś do pochrupania w czasie seansu, ale filmu nie obejrzałem.

Zwyczajnie zrejterowałem i wyszedłem przed rozpoczęciem filmu. Dlaczego? Bałem się, że ten obraz zaburzy ciągle świeże w mojej pamięci wspomnienia spotkań i rozmów z człowiekiem, do którego czuję głęboki szacunek.

Pierwszy raz spotkałem Jana Nowaka-Jeziorańskiego w 2001 r. Przeprowadziłem z nim wywiad do jednego z tygodników polonijnych wydawanych w New Jersey. Kiedy po raz pierwszy ja i żona weszliśmy do jego niewielkiego salonu w równie niedużym domu w podwaszyngtońskiej miejscowości Annandale, obydwoje mieliśmy wrażenie, że trafiliśmy do jakiejś izby pamięci. Dookoła, na meblach i półkach, ustawione były liczne zdjęcia gospodarza z wielkimi tego świata: papieżem Janem Pawłem II, prezydentem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11318

Wydanie: 11318

Spis treści

Reklama

Zamów abonament