Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowe rozwiązania prawne i nowe podatki to kłopot dla inwestorów

29 marca 2019 | Ekonomia
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa

Nasi przedsiębiorcy dostrzegają dużą zmienność warunków prowadzenia biznesu w Polsce. Wyzwaniem jest też dostępność pracowników – mówi Michael Kern, dyrektor generalny Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej. marcin piasecki

 

Jaka jest sytuacja niemieckich inwestorów w Polsce?

Dobra, nawet bardzo dobra. Nasze badania wskazują, że firmy pozytywnie oceniają warunki biznesowe i efektywność swoich inwestycji. 90 proc. z nich zainwestowałoby w Polsce ponownie, gdyby miały podjąć taką decyzję. Bardzo ważne jest dla nich, że Polska stanowi część wspólnego europejskiego rynku, wysoko oceniają możliwości polskich dostawców oraz oczywiście produktywność pracowników. Widzimy też potencjał do nowych inwestycji, być może nie będą to już wielkie przedsięwzięcia, tylko raczej o średniej wielkości. To bardzo pozytywne strony, ale widzimy też wyzwania.

Wyzwania, czyli?

Nasi przedsiębiorcy, inwestorzy dostrzegają dużą zmienność warunków prowadzenia biznesu w Polsce. Pojawia się sporo zmian w prawie, także niespodziewanych, których nie przewidywali podczas podejmowania decyzji inwestycyjnych dotyczących waszego kraju. Drugim coraz bardziej widocznym wyzwaniem jest dostępność pracowników w przyszłości, nie tych z wykształceniem akademickim, lecz pracowników produkcyjnych.

Co ma pan na myśli, mówiąc o zmienności warunków do prowadzenia biznesu w Polsce?

Nowe rozwiązania prawne czy nowe podatki, których wcześniej nasi przedsiębiorcy się nie spodziewali. To na przykład kwestie dotyczące...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11318

Wydanie: 11318

Spis treści

Reklama

Zamów abonament