Cudzoziemiec na swoim w Polsce
Lokale kupują u nas Ukraińcy, Wietnamczycy, Francuzi. I to nie tylko dla siebie, ale i po to, by na nich zarabiać.
Bardzo dobra koniunktura sprawia, że nie tylko Polacy kupują więcej mieszkań – mówi Przemysław Dziąg, radca prawny Polskiego Związku Firm Deweloperskich. – Także cudzoziemcy dostrzegają ogromny potencjał naszego rynku. Na nabycie samodzielnego lokalu przez obcokrajowca nie jest wymagane zezwolenie.
Z danych MSWiA wynika, że w 2017 r. cudzoziemcy kupili w Polsce ponad 6,3 tys. lokali – ponad 4,8 tys. mieszkań i ponad 1,5 tys. lokali usługowych. Co czwarte mieszkanie trafiło do obywatela lub spółki z Ukrainy.
Język angielski i 3D
Ewa Foltańska-Dubiel, prezes Grupy Deweloperskiej Geo, zauważa, że najwięcej zagranicznych zakupów jest dokonywanych w dużych miastach. Zdecydowanymi liderami są Warszawa i Kraków.
– Powodów jest kilka. To m.in. rozbudowany rynek pracy, większa dostępność apartamentów premium, znane ośrodki akademickie – mówi Ewa Foltańska-Dubiel. – Obcokrajowcy kupują mieszkania zarówno inwestycyjnie, jak i na użytek własny.
W celach inwestycyjnych często wybierają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta