Biurowce przyszłości będą usługą, a nie budynkiem
Dziś biura coraz bardziej przypominają wystrojem domy, za kilka dekad to mieszkania mogą mieć wydzieloną część do pracy. Rewolucja technologiczno-socjologiczna zmienia oblicze rynku.
Popyt na powierzchnie biurowe w Polsce nie gaśnie, stołeczne zasoby liczą 5,5 mln mkw., a w pozostałych dużych aglomeracjach niebawem przekroczy 5 mln mkw. Eksperci szacują, że w ciągu trzech lat oba obszary się zrównają, osiągając po 6,5 mln mkw.
Chociaż inwestycje deweloperskie to przedsięwzięcia rozpisane na lata, to trendy na rynku zmieniają się relatywnie szybko. Kto chce tworzyć nalepszą ofertę i pozyskać najlepszych najemców, musi nasłuchiwać nastrojów i przewidywać przyszłość.
Technologia i jeszcze raz technologia
Analitycy firmy CBRE zidentyfikowali trzy główne trendy, które będą charakteryzować rynek globalny nieruchomości biurowych. Jak wpisuje się w nie nasz rynek?
– Polska jest bardzo otwarta na wszelkie innowacje i goni światową czołówkę. Na polskim rynku trendy można obserwować szczególnie w obszarach: technologie w budownictwie, technologie w zarządzaniu budynkami oraz sposób i organizacja pracy – mówi Joanna Mroczek, szefowa działu doradztwa i badań rynku w CBRE.
Pierwszym trendem, który rozwija się w naszym kraju w związku z dużą liczbą inwestycji budowlanych, jest contech, czyli technologie w służbie branży budowlanej....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta