Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trudna rywalizacja ze wspaniałą atmosferą

29 marca 2019 |
źródło: materiały prasowe
źródło: materiały prasowe

Łukasz Goik, dyrektor Opery Śląskiej w Bytomiu, opowiada o pożytkach, przyjemnościach i trudach 
organizowania konkursów dla młodych śpiewaków.

Pan dobrze zna Konkurs im. Adama Didura. W przeszłości, nim został dyrektorem Opery Śląskiej, pracował pan przecież przy jego organizacji.

Łukasz Goik: To prawda, byłem związany z kilkoma edycjami. Przy dwóch nawet jako asystent dyrektora Konkursu, dr. phil. Karola Rafała Buli. Mogę więc powiedzieć, że rzeczywiście znam Konkurs bardzo dobrze, nie tylko pod względem organizacyjnym, ale i artystycznym.

W takim razie jest pan najwłaściwszą osobą, która może wyjaśnić, po co Operze Śląskiej taki konkurs.

Z kilku powodów. Przede wszystkim dlatego, że Opera Śląska zyskała w przeszłości miano „kuźni talentów". Zajmowała się młodymi adeptami sztuki wokalnej i tak nadal postrzegamy jedną z jej najważniejszych powinności. Jako dyrektor tej instytucji staram się dać szansę młodym ludziom, żeby wrażliwości artystycznej oraz obycia scenicznego nabrali w naszym teatrze. Temu też służy Konkurs, który ma promować nowych śpiewaków. Kolejnym powodem jest to, że w obszarze działalności takiej placówki jak nasza jest również umożliwienie melomanom poznanie artystów, których nazwiska w przyszłości będą znane z występów operowych na deskach teatrów muzycznych całego świata. Taki kontakt rozszerza horyzonty oraz wzbogaca wiedzę muzyczną. Nie wszyscy nasi widzowie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11318

Wydanie: 11318

Spis treści

Reklama

Zamów abonament