Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Coraz droższy prąd pogrąża przemysł

29 marca 2019 | Ekonomia
źródło: Rzeczpospolita

Firmy energochłonne dotknięte rosnącymi kosztami energii i emisji CO2 czekają na obiecane im 
przez rząd wsparcie. Projekt ustawy już jest, ale chaos z cenami prądu komplikuje sytuację. barbara oksińska

 

– Projekt rekompensat dla branż energochłonnych jest na ostatniej prostej. Niebawem trafi pod obrady Rady Ministrów. Ministerstwo jest w tej sprawie zdeterminowane – zapewnia „Rzeczpospolitą" biuro prasowe Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. To kluczowe przepisy dla firm m.in. z branży hutniczej, chemicznej czy papierniczej, które pogrążają rosnące koszty emisji CO2 i drożejąca energia elektryczna. Bez uregulowania chaosu z cenami prądu może być jednak trudno wprowadzić dodatkowe rekompensaty dla przemysłu i uzyskać przychylność Komisji Europejskiej.

Miliardy na wsparcie

Wsparcie polegać ma na zrekompensowaniu wielkim fabrykom w postaci bezpośrednich dopłat kosztów wynikających z zakupu uprawnień do emisji CO2 przez firmy energetyczne, które podnoszą z tego tytułu ceny energii. Podobne mechanizmy istnieją już w innych państwach Unii Europejskiej, w tym w Niemczech, Francji czy Hiszpanii. W Polsce rozwiązanie to miałoby objąć około 300 firm. – Co ważne, inicjatywa ta powstała niezależnie od wzrostu cen energii w ubiegłym roku, pracowaliśmy nad nią niemal trzy lata. System rekompensat dla przedsiębiorstw energochłonnych wynika z założenia, że wnoszą one...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11318

Wydanie: 11318

Spis treści

Reklama

Zamów abonament